Дистанційне навчання - 2


24,04,2020
1.
7 клас Укр. мова
Ділові папери. Розписка
З якими документами офіційно-ділового стилю ви познайомилися на уроках української мови в 5–6 класах? (Лист, адреса, план роботи, оголошення).
  Розподілити документи за жанрами офіційно-ділового стилю: законодавчі, дипломатичні, адміністративно-канцелярські. Свій вибір обґрунтувати.
Законодавчі документи
Дипломатичні документи
Адміністративно-канцелярські документи
Заява, нота, план роботи, указ, постанова, конвенція, наказ, довідка, розписка, комюніке, закон, статут, міжнародна угода, протокол, автобіографія, звіт.
Розписка — це документ, який підтверджує передачу й одержання документів, грошей, товарів та ін., завірений підписом одержувача.
Види розписок:
Приватні
Службові
Особа отримує цінності від особи
Особа — представник установи — отри­мує цінності від цієї або іншої установи
Основні вимоги до оформлення розписки:
1. Має довільну форму.
2. Дата пишеться за таким зразком: 15 квітня 2020 року.
3. Грошові суми зазначаються цифрами, а в дужках — словами. Наприклад: …у сумі 500 (п’ятсот) грн.
Основні реквізити розписки:
1. Назва виду документа (розписка).
2. Посада, прізвище, ім’я та по батькові того, хто дає розписку.
3. Посада, прізвище, ім’я та по батькові того, кому дається розписка.
4. У чому конкретно дано розписку (обов’язково слід указати точне найменування матеріальних цінностей, предметів та ін.).
5. Дата і підпис одержувача


РОЗПИСКА

Я, Дмитрієв Андрій Михайлович, одержав від Карпенко Надії Вікторівни 70 (сімдесят) гривень.
Зобов’язуюсь цю суму повернути 28 травня 2020 року.
Домашня адреса: 73000, м. Херсон, вул. Соборна, 5.
Паспорт серії МО № 768534, виданий Комсомольським РВХМУУМВС України в Херсонській області 16 листопада 2003 року.
Дата Підпис
Підпис Дмитрієва А. М. засвідчую:
Посада Підпис
За поданим зразком складіть свою розписку

2.
7 клаас Укр.літ.
Позакласне читання. А. Дімаров. " Блакитна дитина"


 В Анатолія Дімарова є дуже цікава автобіографічна повість „Прожити й розповісти”. Головний герой цього твору Толя був дуже неслухняною дитиною. Хлопчикові часто перепадало від матері, та батько виховував сина словом, учив робити добро, слухатися своєї совісті і серця: „... Татусь, посадивши мене на коліна, повів мову про двох янголів, які сидять у кожного з нас за плечима від народження до самої смерті. Білий янгол — за правим плечем, а чорний — за лівим. Білий підказує нам добрі вчинки, чорний — злі. І від кожного з нас залежить, якого янгола слухатися.
— А якого, татусю?...
... — Треба завжди, синку, слухатись янгола білого. Що учить нас тільки добру...”
На початку повісті автор „Блакитної дитини” дає змогу зрозуміти, що батьки часто вичитують своїм малим нащадкам за те, за що у дитинстві перепадало їм самим. Що поробиш — дорослі й дитячі погляди на світ суттєво відрізняються.
„Блакитна дитина” — II частина тетралогії. „На коні і під конем” напоєна добрим і м'яким гумором, але одночасно з'являється й іронія.
Іронія — це прихована посмішка, з грецької „глузування”. Від гумору відрізняється гострим, проте замаскованим запереченням того, що буде висміяне („Кажуть, що кропивою лікують од ревматизму. Якщо це так, то я не захворію на ревматизм, поки й житиму”).
Сміхову стихію знаходимо не лише в побудові сюжету, а й у мові твору. Соковита, багата українська мова точно висвічує характери героїв. Вона максимально наближена до розмовної народної мови. Отже, жива й виразна, емоційно-забарвлена лексика, розмовні елементи. „Два отакі бельбаси врізались у спину”, „Упіймаю — голови всім поскручую”, „Ти що, здурів?”; „Ми тебе ждали-ждали та й жданики поїм...”; „Пхі, ще б не взяти! Мені це як раз плюнути”; „(Собака) Хамкнє разок — тільки його й бачили, твого язика”.
Гумор переважає у книзі. Навіть про сумні події автору вдається говорити так, що труднощі видаються подоланими.
— Які методи виховання батьків та вчителів здаються вам ефективними?
Викконайте завдання.
Зробити ілюстрації до твору з коментарем, скласти коротку гумористичну розповідь про ваші стосунки з батьками або вчителями.

3.
7 Зар.літ
Поглиблення понять про оповідача, розповідача, повість, роман, фентезі

Книга Корнелії Функе «Чорнильне серце» — початок захопливої трилогії німецької письменниці про пригоди палітурника Мортімера Фолхарта і його дванадцятирічної доньки Меггі. Автор книги відома у Німеччині, а ось у нас її ім’я знайоме обмеженому числу читачів. Що дивно, бо казки письменниці заслуговують на читацьку увагу, причому як дітей, так і дорослих. У чарівному романі «Чорнильне серце» розповідається про книжкового майстра, що володіє дивним даром — здатністю вичитувати книги так, що їхні персонажі оживають, а точніше, переходять з книжкового світу до реального. За це палітурника прозвали «Чарівним язиком», але Меггі кличе його просто Мо. Дівчинка успадкувала від батька здатність оживляти книжкових героїв. Але з цим даром не все так просто: місце образів, які залишають казкову країну, займає хтось з оточення Фолхарта. Цього разу вибір припав на його дружину і матір Меггі Терезу... Що кажуть читачі у відгуках про книгу «Чорнильне серце» Цей твір не залишає байдужими людей різного віку. Казка цікава тим, хто вірить у дива і у чиєму житті досі є місце для справжніх, «живих» паперових книг, тому що саме вони — головні герої історії. З їхніх сторінок у нашу дійсність переходять добрі і злі персонажі, феї і монстри, магія і потворність. Читачі пишуть, що книга підкорює нестандартним сюжетом, яскравістю образів і дивним взаємопроникненням фантазії і дійсності, між якими зникають кордони. Герої «Чорнильного серця» долають небезпеку, б’ються з ворогами, зустрічаються і розлучаються, радіють і розчаровуються, розкривають для себе і у собі щось несподіване. Словом, все, як у справжній казці, але з нетиповими, психологічно вірно виписаними персонажами, які діють, як звичайні люди.
«Серед книг, як серед людей, можна потрапити в гарне і погане товариство»,— писав Гельвецій, французький літератор і філософ XVIII століття. Думаю, що герої творів світової літератури, прочитаних у цьому навчальному році, та їхні автори були для нас гарним товариством. «Значення письменника визначається тим, як він діє на нас, які почуття, думки та вчинки викликають його книги, збагачують вони нас знаннями чи читаються як кумедний набір слів»,— стверджував відомий російський письменник К. Г. Паустовський. Чим же запам’?яталися нам прочитані книги, чого навчили.
Оповідач—умовний образ людини, від особи якої ведеться оповідь у літературному творі (як правило, окрема від автора особа).
Оповідь—зображення дій та подій зовнішнього по відношенню до оповідача світу; мова пер­соніфікованого оповідача або авторська мова (весь текст, крім прямої мови персонажів); включає в себе опис, міркування, характеристику, невласне пряму мову персонажів.

Роман—великий епічний твір, у якому зображається всебічна картина життя великої кількості людей у певний період часу або цілого людського життя, одна з великих форм епічного роду літера­тури.   
Повість — прозовий жанр описово-оповідного типу, в якому життя подається у вигляді ряду епізодів з життя героя, середня епічна форма, яка показує етап життя героя. За обсягом П. більша, ніж оповідання, і ширше зображує людське життя, охоплюючи низку його епізодів, які складають період життя головного персонажа. У ній більше подій і діючих осіб; почасти вирізняється хроноло­гічний розвиток сюжету та відповідна побудова композиції. Частіше за все, це історія життя людини, розказана або від особи автора, або від особи самого героя. Значення терміна протягом кількох століть змінювалось.

4.
8 клас.Рос.мова.
Знаки препинания при обособленных и уточняющих обстоятельствах


 Что такое обособление?
-Какие члены предложения могут быть обособлены?
-Чем могут быть выражены обособленные обстоятельства?
Анализ предложений, записанных на доске:
Снег шел с самого утра весь день,/не переставая/(нераспространенное обстоятельство, выраженное одиночным деепричастием).
-Когда обособляются приложения?
Онегин (сущ.), добрый мой приятель, родился на брегах Нивы (приложение относится к имени собственному и стоит после него).
-Чем могут быть выражены обособленные определения?
Ответы учащихся по карточкам.
Итак, ребята, мы с вами продолжаем изучать тему «Обособленные члены предложения». Мы вспомнили, когда обособляются определения, обстоятельства, приложения. Тема сегодняшнего урока тесно связана с предыдущими.
Объявление темы урока. Совместное целеполагание.
Постарайтесь сформулировать 2 вопроса, на которые мы дадим ответ, исходя из темы, записанной на доске:
В чём особенность уточняющих обособленных членов предложения?
Как расставляются знаки препинания при них?
Итак, ответы на эти вопросы должен знать каждый из вас к концу урока. Это в ваших руках! Я уверена, вы справитесь.
IV. Объяснение нового материала.
- Как вы понимаете значение слова «уточняющие»?
-Рассмотрим значение слова «уточняющие», используя словарь (может быть индивидуальным заданием ученика).
Уточнить – сделать точнее.
                                С. Ожегов.
Уточнить – конкретизировать,  детализировать, поставить точку над «i».
                                Словарь синонимов русского языка.
Уточнение – служение объема понятия, его ограничение.
                                Д. Розенталь.
Вспоминаем, что обособление – значит  выделение, в том числе и пунктуационное. «Уточняющие» - те, которые делают точнее, понятнее, конкретнее, подробнее.
У уточняющих членов предложения должен быть объект для уточнения. Он называется близким по звучанию, но абсолютно противоположным по значению словом «уточняемые».
-Чем отличаются лексически и грамматически слова «уточняющий» и «уточняемый»?
Работа с текстом.
Задание. Прочитайте текст.
Какие запятые использованы как разделительные знаки, а какие являются выделительными при обособленных обстоятельствах?
Семен глядел на середину реки. Там, перекате, звенели, ошибаясь, сильные водяные струи, под солнцем они сверкали, ослепляя, и неслись куда-то, а здесь, у берега, вода была спокойной, небольшие синевато-прозрачные волны, негромко шуршала, лизали мокрый песок.
(А. Иванова).
Какими членами предложения являются наречия там-здесь?
Достаточно ли конкретно их значение?
Сравните:

там
там, на перекате,
здесь
здесь, у берега,
В каком случае место действия обозначено конкретнее, точнее?
Поставьте вопрос а именно? от обстоятельства, выраженного наречием, и дайте на него ответ:
там (а именно?)…
здесь (а именно?)…
Определите, какую роль, на ваш взгляд, играют обстоятельства, стоящие после наречий.
Какие знаки препинания стоят при них?
Можно ли эти члены предложения назвать обособленными?

Ребята, уточняющими могут быть любые члены предложения – и главные, и второстепенные. И еще одно: уточняющие и уточняемые являются одним и тем же членом предложения.
Домашнее задание.
Закрепление материала.
Работа с учебником (выборочное чтение параграфа «Обособление уточняющие члены предложения. Знаки препинания при них»)
Устные ответы учащихся.
-Какие члены предложения называются уточняющими?
-В чём их особенность? С какой интонацией произносят обособленные члены предложения?
Приступаем к выполнению задания.
Прочитайте предложения. Как вы думаете, какое задание я вам могу дать к ним?
Правильно, я попрошу вас вставить пропущенные буквы, выделить запятыми и подчеркнуть обособленные члены предложения.
1. Сегодня был день рождения Никиты одиннадцатое мая и назнач…но поднятие флага на пруду (А.Н. Толстой).
2. Далеко (далеко) в северной части Уральских гор в (не) непроглядной лесной глуши спряталась деревушка Тычки (Д. Мамин-Сибиряк).
3. Дед Кузьма жил со своей внучкой Варюш…й в деревушк… Моховое у самого леса (К. Паустовский).
Ребята, чтобы проверить ваши умения расставлять недостающие запятые и графически обозначать обособленные члены предложения, предлагаю вам выполнить небольшую работу.
А теперь внимание на экран: прочитайте, назовите уточняющие обстоятельства. Расставьте запятые.
Проверяем цепочкой расстановку запятых, комментируем свой ответ.
1. На зеленой горе жнецы  жнут хлеб. А внизу над рекой раздается частый ровный топот конских копыт…  Их много, от них стоит неясный гул там в темноте под горой.
2. Между тем там за чертой этого заколдованного круга жизнь кипела, волновалась, бурлила.
3. Однажды в ясный день ласковой и поздней осени хозяева и гости отправились в этот монастырь.
(В. Короленко).
Составьте каждый своё предложение с уточняющими обособленными членами предложения, выделите их графически, прокомментируйте постановку знаков препинания

Выполните задания.
1. Сегодня был день рождения Никиты одиннадцатое мая и назнач…но поднятие флага на пруду (А.Н. Толстой).
2. Далеко (далеко) в северной части Уральских гор в (не) непроглядной лесной глуши спряталась деревушка Тычки (Д. Мамин-Сибиряк).

3. Дед Кузьма жил со своей внучкой Варюш…й в деревушк… Моховое у самого леса (К. Паустовский).

5.
9 клас.Рос.мова
Средства и способы связи предложений в тексте
https://www.youtube.com/watch?v=HKGYpFA95Sk
Беседа
• Что такое текст?
• Какие признаки текста вы знаете?
• Как в тексте достигается смысловая цельность
Необходимым условием для этого является знание правил построения связной (монологической) речи и сформированного практически понятия о связном тексте.
I
Работа над стилистическим анализом текста поможет вам проверить свои знания о стилях литературного языка, поможет ответить на вопрос, почему названные при разборе признаки стиля и их сочетание более уместны в данном стиле, а не в другом.
Стилистический разбор текста включает и элементы лингвистического анализа: наблюдение над особенностями композиции, средствами связи предложений, способами передачи авторского отношения в текстах разных стилей.
Каждый из предложенных текстов может быть разобран по следующей схеме:
1) Основная функция, задачи речи. Есть ли дополнительные функции?
2) Сфера применения, жанр. (Может быть указана речевая ситуация.)
3) Монологическая или диалогическая речь.
4) Из художественного произведения взят пример данного стиля или нет (особенно в разговорном)? Если пример взят из художественного произведения, то объяснить своё решение.
5) Какие из перечисленных особенностей характерны для данного отрывка: непринуждённость — официальность; точность, ясность — расплывчатость, неопределённость; образность — отсутствие образности; эмоциональность — бесстрастность; объективность — субъективность.
6) Языковая специфика: лексика, фразеология, грамматика (привести примеры из отрывка).
7) Вывод: какой стиль?

Разбор примеров стиля художественной литературы может идти по предложенной схеме, но может и отступать от неё и начинаться с лексики или жанра (сферы употребления), если функций несколько и выделить главную без предварительного анализа сложно.


6.

11 клас. Укр.літ

Юрій Андрухович " Астролог"
Юрій Ігорович Андрухович народився 13 березня 1960 року в Станіславі (нині — Івано-Франківськ). Закінчив Український поліграфічний інститут і Вищі літературні курси в Москві. Працював журналістом. Входив до літературної групи «Бу-Ба-Бу».
Ю. Андрухович — автор поетичних збірок «Небо і площі», «Середмістя», «Екзотичні птахи і рослини», «Пісні для мертвого півня», «Листи в Україну», романів «Рекреації», «Московіада», «Перверзія», «Дванадцять обручів», «Таємниця», «Коханці Юстиції». Пише публіцистику та есеї.
Письменник про себе
• Я переконаний, що досягнення в культурі починаються з окремо взятих людей. Без індивідуальностей культура нічого не варта.
• Я думаю, що найкращі книжки — не ті, які пояснюють, а ті, які запитують. І що не існує однієї найкращої книжки.
Книжки стають цінністю лише в сукупності, коли їх, «найкращих», багато й вони починають якийсь такий діалог між собою на багато-багато голосів. І вони між собою сперечаються, полемізують, сваряться — але десь у чомусь і погоджуються.
Й це вже особиста справа кожного окремого читача — добирати собі цю найкращу книжкову компанію, нічого не нав'язуючи іншим.
(«АСТРОЛОГ»)
Письменники-постмодерністи не люблять повчати, моралізувати, робити якісь серйозні висновки. Це вони «доручають» читачам. Найчастіше іронізують, навіть коли торкаються поважних тем, — демонструють філософське ставлення до світу. Так і в поезії «Астролог»: іронічно про сенс життя. А ще про захоплення, покликання, відданість, споглядання, про самоту й неминуче розчарування.
У вірші створено образ астролога (не астронома!), насправді дивака й відлюдника, котрий бачить світ по-іншому — крізь лінзи свого телескопа. І ця його оптика творить незвичний ракурс буття: поряд сонце, «небесна ковбаня», а десь далеко, внизу — люди, місто, площі, геть інше життя. Ну як уникнути розчарувань? І взагалі, чи марнує роки астролог?

9 клас Зар.літ
Гарпер Лі. " Убити пересмішника"

Літературна вікторина
1) У якому апмериканському штаті відбуваються події, описані в романі Гарпер Лі «Убити перемішника»? (Алабама.)
2) У які роки відбуваються події твору? (30-ті рр. минулого століття.)
3) Від чийого імені ведеться розповідь у романі? (Від імені 6-тирічної дівчинки.)
4) Кому з героїв належать слова: «Є в людині дещо, що не підкоряється більшості, — це її совість». (Аттікус Фінч.)
5) За що Аттікус поважав місіс Дюбоз? (За відвагу.)
6) Чим захоплювалася міс Моді? (Квіткарством, кулінарією.)
7) Який перший подарунок Страшили знайшли діти у дуплі старого дерева? (Дві ляльки з мила.)
8) Чия світлина на конкурсі вродливих дітей виграла премію 5 доларів? (Ділла.)
9) Що поєднує Джима Аттікуса та Всевидько? (Всевидько — це Джи-Луїза, його рідна сестра.)
8) Який роман читав Джим хворій місіс Дюбоз? (В. Скотта «Айвенго».)
11) Що біля дому Страхолюда Редлі загубив Джим під час нічної вилазки? (Штани.)
12) Хто такий пересмішник? (Птах.)
Американська письменниця та публіцистка, відома завдяки її єдиному роману «Убити пересмішника».
У школі порушувала поведінку, і тільки зустріч з викладачем англійської мови змінило її ставлення до навчання. Вона почала сама писати.
У 1960 р. вона опублікувала роман «Убити пересмішника», який одраз став бестселером. Того ж року було продано більш ніж 30 мільйонів примірників, виданих вісімнадцятьма мовами. Роман певною мірою можна вважати автобіографічним. Батько письменниці, колишній власник і редактор газети, був юристом, а також перебував на державній службі з 1926 по 1938 рр. У дитинстві Лі була шибеником, рано почала читати. Через дорогу від будинку Лі жив відлюдником людина, яка залишав речі в дуплі дерева. Їх звідти забирали діти. Роман містить також опис судової справи, а це для Лі була сфера добре відома, оскільки вона вчилася юриспруденції, однак не закінчила навчання і втекла до Нью-Йорка, щоб стати письменницею.
У 1961 р. роман завоював Пулітцерівську премію із літератури. Роман було екранізовано.
Гарпер була не готова до раптової популярності й вела тихе, закрите життя.Згідно з цими законами, темношкірі американці були позбавлені всіх громадянських прав, вони вважалися людьми «другого сорту». Місцева влада ввела для них комендантську годину, а у всіх громадських місцях вивішували таблички з написом «Тільки для білих» або «Для кольорових». Категорично заборонялися міжрасові шлюби, а жорстоке знущання та тортури стали публічними розвагами.
Виконайте завдання
¦ Які проблеми, на вашу , розкриває у своєму романі «Убити пересмішника» Гарпер Лі? (Соціальна нерівність; проблеми родини та виховання; проблема оточення, у якому ростуть діти; дискримінація; справедливість; толерантність.)
¦ Що таке, на вашу думку, толерантність? (Толерантність — це здатність без агресії сприймати думки, спосіб життя іншої людини, що відрізняються від власних.)
¦ У романі оповідь ведеться від імені дитини. Що дає така форма оповіді? (Чесний, щирий погляд на те, що відбувається.)
¦ Чому епіграфом до роману є слова Чарлза Лема: «Юристи, напевно, теж колись були дітьми»? Якого героя стосуються ці слова? Чому ви так вважаєте?


23.04.2020

1.
5 клас .Зар.літ.
" Чарлі і шоколадна фабрика" Характеистика містера Вонки
-Яким постає перед нами містер Вонка ?
( "І що то був за дивовижний чоловік ! На голові він мав чорний циліндр.
Одягнений був у фрак з розкішного темно-фіолетового оксамиту.
Штани мав темно-зелені. Рукавички- перламутрово- сірі. А в руці мав
Елегантну тростинку з золотою бамбулькою".«З його підборіддя стирчала акуратна чорна цапина борідка.А очі -очі він мав невимовно ясні. Здавало
ся, вони весь час іскряться та мерехтять. Власне кажучи,все його обличчя освітлював радісний усміх».)
-Яке враження він справив на дітей? А на вас?
( "Ох, а яким він здавався розумним. Яким кмітливим, проникливим і
енергійним!..Вбирав усе довкола своїми ясними мерехтливими очима.
Його рухи були швидкі, як у білки,спритно ї і хитрющої старої білки
В парку. " Я захоплений! Зачарований! Безмежно втішений! ")
 Давайте вирушимо разом з дітьми, їхніми батьками і родичами
на фабрику містера Вонки.
-Хто працює на фабриці? Чому?
-Хто такі умпа-лумпи?
-Які винаходи демонстрував дітям Віллі Вонка ?
Галявина під землею ,Шоколадний водоспад, трава з цукрової вати,
шоколадна ріка, яхта з карамельки.
Цех винаходів
Вічні барбариски, іриски,від яких росте волосся і борода, жуйка,що заміняє обід з трьох блюд.
Рожевий туннель.Двері з написом "Фіалковий крем",боби,високі,мав тополі", "зефірні подушечки" ,"лизальні шпалери","гаряче морозиво".
Горіховий цех
Білки самі лущать горіхи.
Скляний ліфт
Через скло видно гори грильяжу,( ліфтоліт ) хуртовини з цукрової пудри.
Телешоколадний цех
Через телевізор передавали шоколад.
Умпа-лумпи
Гномики, які працюють на фабриці, завжди веселі, співають
пісні.
А яким ви бачите містера Вонка? Напишіть невеликий твір.

2.
6 клас. Зар.літ.
Р. Шеклі " Запах думки" Роздуми про майбутнє.

- Схарактеризуйте майбутнє, намальоване Р. Шеклі в творі? Яке місце в ньому займає Людина?
(Людина майбутнього сильна та розумна, вона — господар не тільки своєї планети, а й далекого
Космосу.)
- Чому в героя ні разу не виникло бажання вбити когось із тварин? (На думку автора, Людина — не вбивця всього живого, бути сильним не означає знищувати тих, хто слабший.)
- У чому полягає гуманістичний пафос твору? Яким чином автор дає зрозуміти читачу, що він вірить
у людину, вірить у силу людського розуму?
- Чому автор називає своє оповідання «Запах думки», а не, наприклад, «Пригоди Лероя Кліві»?
- У чому схожість оповідань Р. Шеклі «Запах думки» та Р.Д. Бредбері «Усмішка»? (Віра в Людину!)
- Як твори з теми «Образ майбутнього в літературі» допомогли вам зрозуміти теперішнє?
- Що особисто вам відкрило оповідання «Запах думки»? У чому ви вбачаєте його актуальність

3.

11 клас Укр. мова.
Діалогічні жанри

Дайте відповіді на питання:
• Що таке діалог?
• Які різновиди діалогів виділяють залежно від стилю мовлення?
• Охарактеризуйте репліки діалогу в розмовному стилі.
• Які особливості мають репліки діалогу в офіційному стилі?
• Які діалоги розрізняють за жанровими особливостями?
• Чим відрізняються як жанри мовлення бесіда, дискусія, диспут, полеміка?
• Які розділові знаки використовуються при записуванні діалогу?
• Підготуйте  діалог до однієї із запропонованих ситуацій:
1. Ви ведете бесіду з представником приймальної комісії вищого навчального закладу, пояснюєте свій вибір спеціальності, до вступу на яку подаєте документи.
2. Ви вступаєте у діалог з іншим абітурієнтом, дізнаєтеся, з якого міста він приїхав, чому обрав саме цей навчальний заклад.
3. Ви ведете бесіду зі студентом того вищого навчального закладу, до якого збираєтеся вступати, і намагаєтеся дізнатися, що було для нього найскладнішим у процесі вступу.
• Оцініть діалоги своїх однокласників. Обговоріть помилки, що були допущені, поясніть, чим вони зумовлені, яким чином їх можна уникнути.
Дослідження терміна
• Прочитайте значення слова «переговори». Виділіть ключові слова, поясніть свій вибір.
Переговори — вид спільного з партнером спілкування, спрямований на розв’язання проблеми. Основна функція переговорів — інформаційно-комунікаційна. Переговорам передує підготовча робота, обов’язковим є й аналіз результатів після завершення. У процесі переговорів виділяють три етапи: уточнення позицій, інтересів, їх обговорення (аргументи та їх обґрунтування), узгодження позицій та домовленостей.
• Як ви вважаєте, що важливіше в процесі переговорів: висловити свою позицію чи вислухати позицію партнера?
• Наведіть приклади ситуацій у професійному спілкуванні, коли виникає необхідність у переговорах.
• Оберіть одну із запропонованих раніше ситуацій. Підготуйте аргументи па користь своєї позиції. Розіграйте ситуацію діалогу.






22.04.2020
1.
7 клас у.м
 Тренувальні тести з теми
За значенням сполучники поділяються на дві групи:
1. Сурядності:
1) єднальні: і (й), та (у значенні і), і…і, ні…ні, ані…ані, також, як…так, не лише(не тільки)…а й;
2) протиставні: а, але, та (у значенні але), зате, проте, однак, так;
3) розділові: або, чи, хоч, або…або, чи…чи, то…то, не то…не то, хоч…хоч.
2. Підрядності:
1) обставинні:
– часові: коли, поки, доки, поки не, щойно, відтоді як, перш ніж, як тільки, скоро, в міру того, після того як, з того часу як, тільки, як, ледве.
– причинові: бо, тому що, тим що, через те що, оскільки, завдяки тому що, у зв’язку
з тим що;
– умовні: якщо, якби, як, аби, коли, коли б, як тільки, якщо...то
– мети: щоб, щоби, для того щоб, аби, з тим щоб;
– допустові: хоч, хоча, дарма що, хай, нехай, незважаючи на те що;
– наслідкові: так що, так що аж, так що й;
– порівняльні: як, що, мов, наче, неначе, начебто, неначебто, мовби, немов, немовби;
– міри та ступеня: аж, що аж, що й, щоб, що, як, чим, тим, мов, наче, неначе, ніби, ніж:
2) з’ясувальні: що, щоб, як, ніби.
3) означальні: що, щоб, неначе, ніби, як
Сполучники необхідні в мові для зв’язку однорідних членів речення або частин складного речення. Так само, як і прийменники, сполучники не мають лексичного значення і в реченні не виконують жодної – синтаксичної ролі: Федько все робить вчасно і бездоганно.
Серед сполучників є багато синонімічних, які в реченні можуть заміняти один одного (у межах кожної групи). Деякі сполучники підрядності (напр., що, як, щоб) можуть виражати різні відношення між частинами складного речення.
Окремі сполучники можуть уживатися і при сурядному, і при підрядному зв’язку:
Хоч мороз і припікає, але дітворі весело. – підрядний зв’язок;
А добра всякого – хоч скотини, хоч поля – чимало (Г. Квітка-Основ’яненко). – сурядний зв’язок.
Пам’ятка!
Як підрядні сполучники у складнопідрядних реченнях часто виступають сполучні слова. Кількість яких поповнюється внаслідок переходу займенників і прийменників:
1) займенники: який, чий, котрий, скільки;
2) займенники в сполученні з прийменниками: від чого, від того, за що, за те, через те, через це, через що;
3) займенники, ускладнені частками: хто не, хто б не, що не, щоб не, який не, який би не, скільки не, скільки б не;
4) прислівники: де, куди, звідки, відкіль, звідкіль, відкіля, як;
5) прислівники, ускладнені частками: де не, де б не, куди не, куди б не, звідки не, звідки б не, як не, як би не.
Сполучні слова, на відміну від сполучників, відповідають на питання, виступають у ролі основних та другорядних членів речення і разом з тим виконують функцію сполучників.

2.

11 клас
Письменники сучасної Кіровоградщини
Бібліографічний покажчик
Доля подарувала нам щасливу можливість народитися і жити в одному з найчудовіших куточків української землі. «Степовою Елладою» назвав Кіровоградщину наш земляк - поет Євген Маланюк.
Славиться наш край родючими землями, працьовитими і щедрими людьми, давньою, героїчною історією, дивовижною природою. Це край унікальних чорноземів, що демонструються як еталон в Паризькому музеї мір та ваг.
Через нашу землю пролягли стежки, якими ходив великий поет і національний пророк Т. Шевченко.
Саме тут засяяли таланти засновників українського професійного театру Марка Кропивницького, Івана Карпенка-Карого, Миколи Садовського, Панаса Саксаганського, Марії Заньковецької.
Наша земля дала класичній літературі письменника і державного діяча Володимира Винниченка, мрійника Юрія Яновського, талановитого поета Арсенія Тарковського, філософа Дмитра Чижевського, видатного педагога Василя Сухомлинського.
Заселення території сучасної Кіровоградщини почалося ще 20-15 тис. років тому. З того часу кожна з епох представлена на теренах краю.
На території сучасної Кіровоградщини відбувалися знамениті козацькі битви.
Суворим випробуванням для нашої землі стали роки Другої світової війни.
З серпня 1991 року Кіровоградська область є невід'ємною частиною Української держави.
Про це та багато іншого розповідають у своїх творах письменники та поети Кіровоградщини.
Виконайте завдання:
Підготуйте повідолення про письменника-земляка.

 3.
8 клас.Зар.літ.
Річард Бах." Чайка Джонатан Лівінгстон"

Тисячоліттями суспільство намагалося розгадати таємниці життя, створювало міфи, в яких робило спроби осмислити світобудову, займалося магією й алхімією, щоб проникнути в чарівний світ і досягти неймовірного. Ніколи людині не було байдужим питання про сутність її призначення, місію на Землі. Пошук істини виправдовував зміст життя. Людина повинна зрозуміти інших, проникнутися до них повагою, залишатися сама собою і самовдосконалюватися. Відомий учений, академік Д. С. Лихачов підкреслював: “Якщо жити тільки для себе, своїми дрібними турботами про власне благополуччя, то від прожитого не залишиться й сліду. Якщо ж жити для інших, то інші збережуть те, чому служив, чому віддавав сили” . Усі люди народжуються однаковими. Та потім одні стають добрими, порядними, а інші – злими, жорстокими. Кожен вибирає свій шлях, яким прямує до поставленої мети. Але, на жаль, дороги ці теж бувають різними: одні – рівні й легкі, інші – тернисті. І пройти їх можна неоднаково: обійти круті схили й небезпечні повороти або здолати їх. Чому так буває? Для чого ми приходимо у цей світ? Залежно від своєї духовності людина обирає шлях досягнення мети. Як знайти відповідь на ці запитання? Тому за допомогою звернімося до американського письменника Ричарда Баха та його повісті-притчі «Чайка Джонатан Лівінгстон».
Словникова робота: метафора, алегорія, повість-притча;
· Метафора –перенесення властивостей одних предметів на інші за принципом подібності або схожості ознак.
· Алегорія -– іносказання, що грунтується на внутрішньому порівнянні певного явища з іншим, при якому конкретний образ є формою розкриття якогось уявлення, судження чи поняття.
· Повість-притча – епічний твір з моральною повчальною ідеєю.
· Яке враження на вас справила повість-притча?
Прочитайте притчу

4.
7 клас. Зар.літ
"Чонильне серце". Конелія Функе.

Як ви вважаєте, у чому полягає секрет шаленої популярності книжок Корнелії Функе, зокрема роману-трилогії «Чорнильне серце»?
- Які художні світи взаємодіють у тексті роману?
- Як світ Книги впливає на реальне життя героїв?
- Яку роль відіграє читання в житті героїв? Чому?
Завдання. Упорядкуйте сюжетний ланцюжок
1. Мегі побачила за вікном незнайомця.
2. Вогнерукий видає Мо розбійникам.
3. Ув’?язнення тітки і дівчинки.
4. Зустріч Мо з Вогнеруким.
5. Мо спакував валізи і разом з Мегі і Вогнеруким вирушає до тітки Елінор.
6. Мегі і Елінор вирушає на допомогу
7. Розповідь батька про незвичайний дар і книгу «Чорнильне серце», Каприкорна і Матір
8. Нове ув’?язнення тітки і дівчинки
9. Монетний дощ
10. Погоня
11. Втеча
12. В безпеці, зустріч з автором книги «Чорнильне серце»
1,4,5,2,3,6,7,8,9,11,10,12?
- Чому винищувачі книжок є книжковими героями? Чому Капікорн знищив твір, з якого вийшов? Яким у фільмі втілено образ злодія? Чи таким ви уявляли цього негативного героя?
- Чи збіглося ваше читацьке уявлення про Мо, Меггі та Елінор з кінематографічним утіленням цих образів? Розкажіть про точки перетину та розбіжності у сприйнятті персонажів.
- Поміркуйте, чому режисер змінює сюжет щодо появи Вогнерука? Яким в екранізації перед нами постає герой та його тваринка Ґвін?
- Виокремте головні риси Вогнерука. Яким персонажем він є, по-вашому: позитивним чи негативним?
- Як Меггі відреагувала на розповідь батька про його чарівний дар та про зникнення матері? Чому Меггі все ж таки хотіла прочитати «Чорнильне серце»?
- Уважно прочитайте опис церкви Капрікорна. Чому Капрікорн та його банда зруйнували церкву? Що приніс Капрікорн у реальний світ? Як селище Капрікорна зображене у фільмі? Наскільки це, на ваш погляд, відповідає тексту?
- Чому перший опис читання Мо зображується під час перебування героїв у полоні? Поміркуйте, у чому полягає чарівний дар Мо? Прокоментуйте цитату: «Всё исчезло: красные стены церкви, лица молодцов Каприкорна и сам Каприкорн в своём кресле. Остался только голос Мо и картины, которые сплетались из слов, как ковёр на ткацком станке. Если бы Мегги могла ещё больше возненавидеть Каприкорна, то она бы сейчас это сделала. Ведь это он виноват, что Мо за все эти годы ни разу не читал ей вслух. Чего только он не мог бы наколдовать для её комнаты своим голосом, придававшим неповторимый вкус каждому слову, а каждому предложению — особую мелодию!» (Мо оживлює насамперед фантазію слухача, яка, відповідно, дає життя твору.)

5.
9 клас. Зар. літ.
Рей Дуглас Бредбері.Тема знищення культури.

 Краса може врятувати світ. Але хто врятує красу? Герої новели “Посмішка” вже втратили людські риси і схожі на варварів, для яких немає нічого святого.
Пригадайте: “Якби Леонардо да Вінчі малював Мону Лізу сьогодні, вона б плакала…”.
Як зберегти Мону Лізу, її посмішку сьогодні? Що необхідно зробити, аби врятувати наш світ від бездуховності, жорстокості, від перспективи майбутнього, зображеного в новелі Р. Бредбері “Посмішка”? (Можливі відповіді: треба берегти природу, покращувати екологічний стан Землі, стежити за тим, щоб ідеалом людей були вічні, справжні цінності, а не їхні сурогати, виховувати в собі почуття поваги до прекрасного.)
2. Складання плану твору-роздуму на тему “Як урятувати Мону Лізу?”
План
І. Вступ
“Мона Ліза” – героїня новели Р. Бредбері “Посмішка”.
ІІ. Основна частина.
Що врятує Мону Лізу?
1. Екологічний захист Землі.
2. Духовний розвиток людей.
3. Любов до прекрасного.
ІІІ. Висновки.
Порятунок людству потрібен уже сьогодні.
– Сьогодні ми пишемо твір-роздум, тобто в основу його будуть покладені ваші думки, розмірковування з теми, яка буде назвою твору.
Мета – відповісти на запитання, яке поставлене перед вами, не відхиляючись від теми.
У вступній частині, невеликій за обсягом, потрібно зазначити, що “Мона Ліза” – героїня не тільки всесвітньо відомої картини Леонардо да Вінчі, а й новели Р. Бредбері “Посмішка”.
Наприклад:
“Мона Ліза”. Усі люди на світі знають її ім’я. Так називається прекрасна картина геніального Леонардо до Вінчі.
Та не тільки. “Мона Ліза” – це й героїня новели Рея Бредбері “Посмішка”, в якій розповідається про страшне майбутнє Землі, коли люди стануть схожими на варварів, втратять людську подобу.
В основній частині необхідно накреслити шляхи виходу людства з небезпечної ситуації, в якій воно опинилося. Один з них – екологічний захист планети, другий – духовне вдосконалення людства, третій – відродження вміння бачити прекрасне й захоплюватися ним.
Наприклад:
Як же врятувати Мону Лізу? Більшість мистецтвознавців вважає, що в образі красивої жінки художник хотів показати саму Природу. Якщо так, то треба рятувати саме її. Зробити це можна, посиливши екологічний захист нашої планети, оберігаючи природу, як не дивно, від самих людей.

Зробити свій внесок у цю “дорослу” справу можуть і діти: достатньо не смітити навколо себе, не знищувати квіти та дерева, не знущатися над тваринами, захищати їх від небезпеки.

Людина, що добре вихована, ніколи не кине на землю трамвайний квиток чи обгортку від цукерки. Їй не треба зараз замислюватися про забруднення навколишнього середовища – вона це робить за звичкою. А тим, для кого стало звичкою забруднювати довкілля, ображати людей, віддавати перевагу матеріальним цінностям, потрібно подумати про духовне самовдосконалення. “Душа обязана трудиться и день, и ночь, и день, и ночь…”.
Тільки людині притаманна любов до прекрасного. Милуючись красивим краєвидом, слухаючи чудову мелодію, ми переживаємо почуття, які дозволяють душі здригнутися, зрадіти, очиститися від усілякого “цивілізаційного мулу”. Якщо для нас це буде неважливим, ми станемо “глухими”, байдужими до людської радості й горя, до долі планети і всього живого на ній.
У висновку потрібно наголосити на тому, що допомога людству необхідна вже сьогодні.
Наприклад:
Від людей, що зараз живуть на Землі, залежить, яким буде майбутнє планети і чи буде воно взагалі. Якщо люди збагнуть вічні цінності, збережуть здатність відчувати естетичну насолоду, не допустять екологічної катастрофи, то Мона Ліза посміхатиметься і наступним поколінням. А думати про це варто вже сьогодні.

Дайте відповідь на питання:
Яким ви бачите майбутнє?


21.04.2020
1.
11 клас. Українська література
Сучасна українська література. Оксана Забужко.
Відомі сучасні українські поети: Грицько Чубай, Іван Низовий, Олег Лишега, Віктор Неборак, Василь Герасим'юк, Ігор Римарук, Петро Мідянка, Іван Малкович, Оксана Забужко, Юрій Андрухович, Кость Москалець, Павло Вольвач, Володимир Цибулько, Ігор Павлюк, Сергій Жадан, Галина Крук, Олег Короташ, Мар'яна Савка, Маріанна Кіяновська, Олег Гуцуляк, Андрій Бондар, Остап Сливинський, Дмитро Лазуткін, В'ячеслав Гук, Олег Коцарев, Богдана Матіяш, Степан Дупляк, Павло Коробчук, Богдан-Олег Горобчук, Олег Коцарев, Ірина Шувалова, Андрій Любка, Лесь Белей, Катерина Бабкіна, Лесик Панасюк, Олена Герасим'юк, Дарина Гладун, Тарас Малкович, Оксана Гаджій, Михайло Жаржайло, Заза Пауалішвілі, Катерина Калитко, Елла Євтушенко, Мирослав Лаюк, Любов Голота, Леся Бардак.

Провідні прозаїки: Валерій Шевчук, Володимир Діброва, Юрій Винничук, Юрій Ґудзь, Юрій Андрухович, Оксана Забужко, Юрій Покальчук, Галина Пагутяк, Юрій Іздрик, Євген Пашковський, Олесь Ульяненко, Павло Вольвач,Степан Процюк, Тарас Прохасько, Тимофій Гаврилів, Наталка Сняданко, В'ячеслав Гук, Сергій Жадан, Анатолій Дністровий, Дзвінка Матіяш, Ірена Карпа, Таня Малярчук, Любко Дереш, Іван Корсак, Юрій Мушкетик, Роман Іваничук, Михайло Слабошпицький, Юрій Щербак, Любов Голота. Серед есеїстів відомі передовсім Микола Рябчук, Віталій Жежера, Юрій Андрухович, Оксана Забужко, Василь Махно, Олександр Бойченко, Юрко Прохасько, Анатолій Дністровий, Андрій Бондар, Леся Бардак.

Письменниця та її доба. Дослідниця творчості О. Забужко Л. Ткач вважає, що письменниця «...належить до тих, хто думає по-українському й про українське, хто розмовляє по-українському й поза місцем роботи, а не лише зі службового обов’язку, хто не емігрував з України, хто всупереч усякому “здоровому глуздові” пов’язує з Україною своє майбутнє і вірить у те, що Україна залишиться батьківщиною їх дітей та онуків. У певному сенсі О. Забужко можна вважати речником покоління (хоч вона сама навряд чи свідомо взяла б на себе таку роль), а проте об’єктивно це так. Вона промовляє від того покоління української інтелігенції, що вже не зазнало природного рідномовного середовища. З погляду свого мовного досвіду О. Забужко визначає себе як «щасливо зацілілу жертву масового надлюдського експерименту».

Оксана Забужко. Фото. 2012
Творчість. Першу поетичну збірку «Весняні акварелі» О. Забужко підготувала до друку ще в 13 років. Передмову до книги написав М. Стельмах. Однак через політичні репресії щодо її батьків у 1970-х роках твори юної поетеси не опублікували.
О. Забужко — яскрава представниця покоління вісімдесятників. Збірка поезій «Травневий іній» побачила світ у 1985 р., згодом були «Диригент останньої свічки» (1990), «Автостоп» (1994), «Новий закон Архімеда» (2000), «Друга спроба. Вибране» (2005). Поетеса розвиває ідею абсурдності людського існування: у тоталітарному й постколоніальному просторах важко залишатися вільною особистістю. Поезії «Голосом вісімдесятих», «Іронічний ноктюрн», «Спроба сонатного циклу», «Нічні метелики» — це створення О. Забужко поетичного портрета свого покоління.
У своїх ліричних творах поетеса заглиблюється та по-філософськи осмислює основи людського буття, розкриває різноманіття людських емоцій. Основні мотиви її лірики, у яких простежуються філософські домінанти: біблійні («Іще слова, вологі і сирі...», «Самогубне дерево», «Корабель дурнів», «Благословіння хлібів», «Коментар до дій св. Апостолів», «Дорогою до пекла», мотив гріховності («Базар на медового спаса»), абсурдності буття (цикл «Естетика пози», «Монолог Офелії»), смерті й страху («Самогубне дерево»), художнього часопростору («Два трансатлантичні сонети», «Од такої тоски...», «Крим. Ялта. Прощання з імперією», «Розмова»), ментальної пам’яті («Цей чоловік...», «Художник», «Од такої тоски...») тощо.
Авторка зосереджується на історичному минулому і майбутньому України, проблемі національної ідентичності сучасної людини, ролі поета і поезії в суспільстві, порушує феміністичні питання тощо.
В інтимній ліриці («Задзеркалля: пані Мержинська», «А все-таки я Вас любила...» та ін.) поетеса з тендерних позицій підходить до осмислення багатогранності образу жінки. Поняття жіночності вона розглядає в єдності з материнством і творчістю, розкриває чуттєвий і психологічний досвід жінки-поетеси в осмисленні кохання. Образ пристрасної, самовідданої, мудрої, гордої й розумної жінки в поезіях О. Забужко викликає в читача бурю емоцій, пробуджує почуття кохання.
У творчому доробку поетеси є вірші, присвячені Чорнобильській трагедії («Диптих 1986 року», «Прип’ять. Натюрморт»), питанню утвердження рідної мови («...А коли ти ще не нація», «Екскурсія на Соловки»).
О. Забужко — автор романів «Польові дослідження з українського сексу» (1996), «Музей покинутих секретів» (2009), науково-популярних книг і збірок есеїв «Шевченків міф України: Спроба філософського аналізу» (1997), «Notre Dame d’Ukraine. Українка в конфлікті міфологій» (2007) та ін.
Поезії О. Забужко покладено на музику. За мотивами збірки есеїв «Хроніки від Фортінбраса» знято хронікально-документальний фільм (реж. О. Чепелик, 2001). Твори О. Забужко перекладені понад 20 мовами світу.
Переляньте відео
https://www.youtube.com/watch?v=Vj9Tnqidve4

Виконайте завдання:
Підготуйте повідомлення про українського письменника - нашого сучасника.


2.
9 клас.Рос.мова

Средства и способы связи слов в предложении
• Что такое текст?
• Какие признаки текста вы знаете?
• Как в тексте достигается смысловая цельность
Необходимым условием для этого является знание правил построения связной (монологической) речи и сформированного практически понятия о связном тексте.
Работа над стилистическим анализом текста поможет вам проверить свои знания о стилях литературного языка, поможет ответить на вопрос, почему названные при разборе признаки стиля и их сочетание более уместны в данном стиле, а не в другом.
Стилистический разбор текста включает и элементы лингвистического анализа: наблюдение над особенностями композиции, средствами связи предложений, способами передачи авторского отношения в текстах разных стилей.
Каждый из предложенных текстов может быть разобран по следующей схеме:
1) Основная функция, задачи речи. Есть ли дополнительные функции?
2) Сфера применения, жанр. (Может быть указана речевая ситуация.)
3) Монологическая или диалогическая речь.
4) Из художественного произведения взят пример данного стиля или нет (особенно в разговорном)? Если пример взят из художественного произведения, то объяснить своё решение.
5) Какие из перечисленных особенностей характерны для данного отрывка: непринуждённость — официальность; точность, ясность — расплывчатость, неопределённость; образность — отсутствие образности; эмоциональность — бесстрастность; объективность — субъективность.
6) Языковая специфика: лексика, фразелогия, грамматика (привести примеры из отрывка).
7) Вывод: какой стиль?

Разбор примеров стиля художественной литературы может идти по предложенной схеме, но может и отступать от неё и начинаться с лексики или жанра (сферы употребления), если функций несколько и выделить главную без предварительного анализа сложно.

Выполните задание.
Из художественного текста выберите отрывок, выполните его стилистический анализ.


3.
8 клас Рос.мова
Уточняющие обстотельсва
- Для чего служат уточняющие члены?
- Какие члены чаще всего обособляются как уточняющие?
- Как обособляются уточняющие члены.
Знаки препинания при уточняющих членах
Обстоятельства времени могут быть выражены местоименными словами: тогда, потом, теперь. В этом случае идущее далее обстоятельство времени обособляется, так как конкретизирует время действия.
– Тогда, в детстве, даже мороженое казалось слаще.
-  На другой день, 15 марта, была назначена итоговая контрольная работа.

Обстоятельства места также могут быть выражены очень неопределённо: там, оттуда, везде. Стоящие после них обстоятельства места будут уточняющими.
Часто уточняющим обстоятельством места будет точное название местности
по отношению к более широкому району.
– Я жил тогда в Испании, в Барселоне.
- Они каждое лето отдыхают в Европе, в Австрии.
 Найти обособленные уточняющие члены предложения, выделить их пунктуационно.
(Где?) Внизу (а именно?), у подножия сосен, уже темно и глухо.
В углу, у окна за кроватью, кое-как свалены были всевозможные инструменты.
Далеко, на том берегу, в непроглядной тьме, горело врассыпную несколько ярко-красных огней.
Впереди нас, за срубленным лесом, открылась довольно большая поляна.
В степи, на равнине открытой, курган одинокий стоит.
Где-то близко, за последним холмом, слышатся гулкие всплески волн и тревожный крик чайки.
Впереди, насколько хватило глаз, виднелись льды и впаянные в них айсберги.
 Расставьте знаки препинания.
1.Однажды уже в сентябре мы получили письмо.
2.Внизу в горной котловине было озеро.
3.Инфинитив или неопределённая форма глагола помогает определить спряжение.
4.Здесь на тихой окраине у неширокой реки дыма почти не было.
5. Кольчатый тюлень или нерпа водится в наших северных морях.
 Составьте предложения, используя данные слова в качестве уточняющих обстоятельств и приложений:
Во время каникул
У самой воды
После уроков
То есть наука о растениях
Даже больные
Особенно стихотворения Пушкина
Или гиппопотам
Особенно на берегу Чёрного моря
 Задание: I вариант – выписать предложения с уточняющими членами предложения, II вариант – без уточнений.

1. В деревне рано утром начинают петь петухи.
2. В доме, в комнате отца, находилась большая библиотека.
3. Вечером, часов в шесть, зазвенел телефон.
4. На даче, в домике, у них хранился весь инвентарь.
5. В школе вечером состоится родительское собрание.
6. Из дому выносили мебель: стол, стулья, диван.
 Конструирование предложений.
1.Многие водород газы   например   воздуха   легче
2. Внизу тумане шумел в закурившемся  глухо лес
7) Конструирование предложений с обособленными уточняющими обстоятельствами
Выполните задания:
1. В предложения ввести уточняющие члены, дополненные предложения записать, правильно расставить знаки препинания.
Вечером зашел разговор о рыбной ловле.
Справа находилась небольшая березовая рощица.
Высокие и толстые деревья окружали нас со всех сторон.
2. В предложения ввести обороты со значением включения, исключения. Правильно расставить знаки препинания.
Все деревья уже покрылись зелеными листочками.





17.04.2020
 1.
7 клас. Зар. літ.
Корнелія Фукеорнелія Функе. «Чорнильне серце».

Корнелія Функе. Чорнильне серце. Тема «оживлення» книги у творі
. Сьогодні ми з вами вирушаємо у дивовижний світ, сповнений любові, фантазії і пригод; світ, у якому Книжка та Слово оживають, в якому можна зустрітися з улюбленими героями та літературними злодіями. Цей світ створила для своїх маленьких та дорослих читачів німецька письменниця, яку називають найвпливовішою німкенею сучасності, Корнелія Функе. Разом з героями роману Корнелії Функе «Чорнильне серце» вирушаємо у цікаву та небезпечну подорож. Ми маємо з’?ясувати багато таємниць тексту: чому книжки оживають, чому письменниця наділяє своїх героїв таким незвичним даром, як «вичитувати» героїв з книжок, що саме хоче сказати Корнелія Функе нам, людям епохи інтернету та комп’?ютерних ігор, своїм твором. Отже, вирушаймо!
Робота зі статтею підручника про Корнелію Функе - С. 26
Корнелія Функе (нім. Cornelia Funke) — німецька письменниця та ілюстратор, автор понад чотирьох десятків творів для дітей. Працює переважно в жанрі фентезі та пригодницького роману. Найбільш відома у світі як автор «Чорнильної трилогії». Твори Функе перекладені багатьма мовами світу, зокрема українською.
Народилася 10 грудня 1958 року в місті Дорстен, земля Північний Рейн - Вестфалія. Отримала освіту педагога. Закінчивши гімназію Св.Урсули в Дорстені, переїхала до Гамбурга, де студіювала педагогіку в Гамбурзькому університеті. Після закінчення навчання три роки працювала соціальним працівником із дітьми-інвалідами. Саме тоді Функе усвідомила важливість історій, які допомагають дітям відволікатися від проблемної дійсності. Паралельно Корнелія Функе вивчала дитячу ілюстрацію в Гамбурзькому інституті дизайну. У 2005 році сім’?я письменниці переїхала до Лос-Анджелеса.
Перші твори Функе були для дошкільнят - невеличкі тексти з яскравими авторськими ілюстраціями. А 1997 року було надруковано роман для підлітків - «Повелитель драконів». Ця книжка розповідає про добрих, благородних драконів, які харчуються лише місячним світлом і товаришують з людьми. Згодом вийшов «Володар над злодіями» - про хлопця, який мріяв стати дорослим, і мрія якого передчасно здійснилася. Корнелія здобула шалену популярність на батьківщині, проте їй завжди хотілося більшого. Тож вона попрохала свого кузена перекласти книжки англійською. А видавець Баррі Каннінгем опублікував її романи (саме він свого часу відкрив читачам чарівний світ Гаррі Поттера). Видавець звернув увагу на творчість письменниці, прочитавши лист одинадцятирічної жительки Туманного Альбіону Клари, яка поцікавилася, чому її улюблену авторку не друкують англійські видавництва. Відтоді Корнелія написала не одну дивовижну історію, всі вони по-своєму причаровують і закохують у себе читачів найрізноманітнішого віку.
Роман «Чорнильне серце» вийшов друком у 2003 році, а в 2006 та 2008 роках - його продовження: «Чорнильна кров» та «Чорнильна смерть». У вересні 2010 року у восьми країнах Європи опубліковано новий роман К. Функе «Відчайдух Кам’?яне тіло», який започаткував нову серію романів для юнацтва. Друга частина «Живі тіні» з’?явилася у вересні 2012 року. Успіх книжок письменниці стрімко зростає, вони залишаються популярними серед дітей і підлітків, часто екранізуються (за її творами відзнято вже сім фільмів), отримують численні відзнаки, серед яких премія «Бембі» у категорії «Культура» (2008), Федеральний Хрест за заслуги (2008) і Премія імені братів Ґрімм (2009).
- Яке враження справило на вас знайомство з творчістю Корнелії Функе?
- Яким був шлях письменниці до літературної творчості?
- Як ви вважаєте, наскільки робота соціальним працівником допомогла усвідомити Корнелії Функе важливість цікавих історій у житті дитини?

- Які почуття викликав текст?
- Які епізоди тексту найбільше захопили? Чим?
- Хто з героїв викликав у вас симпатію, а хто - антипатію? Чому?
- Відповіді на які запитання за текстом ви хотіли б обговорити на уроці?
Дослідження жанрової специфіки твору
- Пригадайте, які ознаки притаманні творам фентезійної літератури.
- З якими творами жанру фентезі ви вже знайомі?
- Чим вас приваблюють подібні тексти?
Фeнтезі (з анг. fantasy — фантазія) — літературний жанр, у якому магія та інші надприродні явища є головними елементами сюжету, теми чи місця дії. Багато історій цього жанру відбуваються у вигаданих світах, де магія є звичною справою.
- Де відбуваються події твору?
- За якими ознаками читач розуміє, що події відбуваються в сучасному світі?
- Чи можемо ми чітко визначити, скільки тривають події, зображені в творі?
- Як ви вважаєте, що в романі визначає розвиток сюжетної лінії - художній час чи художній простір? Поясніть.
- Визначте роль початку твору у створенні атмосфери небезпеки й таємничості.
- Як образ дощу допомагає читачеві краще зрозуміти тривогу, що охоплює душу Меггі?
- Що авторка повідомляє читачам про головну героїню? Чому саме ці факти письменниця вважає такими важливими? (Читач розуміє, що дівчинка Меггі живе разом з батьком, вона обожнює свого тата, котрий водночас є її наставником, учителем, недарма його голос постійно звучить в її голові. Книжки займають в житті Меггі велике місце, вона навіть залишає книжку на ніч під подушкою.)
- Чому в тексті наголошується, що дівчинці дванадцять років? (Вік, коли починаєш дорослішати, проте ще віриш у дива.)
- Чим Меггі відрізняється від своїх однолітків?
- Що читач дізнається про Мо - батька Меггі? Як професія батька, «лікаря книжок», впливає на життя родини?
Перегляд відео «Зустріч Вогнерукого та Мо».
- Які зміни приніс в життя Меггі та Мо візит незнайомця? Чому не має пояснення дивне ім’?я «Чарівний язик», яким Вогнерук наділяє Мо?
- Поміркуйте, чому автор не хоче розкривати таємницю Мо на початку твору?
- Чому вміст валіз Мо та Меггі складають в основному книжки? Яким чином образ Книги набуває в творі все більшого значення?
- Якою побачила Меггі свою тітку Елінор? Якими скарбами володіла жінка? Прочитайте опис однієї із книжок бібліотеки Елінор. Що вражає в описі? Якою постає Книга в даному уривку. («Колючие листья обвивались вокруг бледно-коричневых букв. Из красной головы крошечного дракона на бумагу извергались цветы. На Мегги смотрели всадники на белых конях, словно не прошло и дня с тех пор, как кто-то вывел их крошечной кисточкой. Рядом с ними были изображены влюбленные, возможно новобрачные. Мужчина в огненно-красной шляпе враждебно смотрел на них.» Перед читачем постає дивовижний яскравий світ. Авторка підкреслює, що книги - найбільший скарб людства.)
- У якому світі перебувають герої - реальному чи вигаданому, книжковому?
- Чому невідомі злодії забрали Мо? Яка книжка була так потрібна негідникам? Чому автор не розкриває причину викрадення Мо?
- Яким чином минуле постійно втручається у теперішнє героїв? Що ми дізнаємося про матір дівчинки?
- Яке рішення приймає Меггі? Як воно характеризує дівчинку? (Меггі всупереч наказу батька вирушає на його пошуки. Цей вчинок ріднить образ дівчинки з героями улюблених дитячих книжок - Томом Сойєром, Джімом Хоккінсом, Гаррі Поттером.)
- Що Вогнерук повідомляє про Капрікорна? На яких рисах його вдачі зроблено акцент? Героїв яких творів нагадує вам цей образ? (Капрікорн - уособлення абсолютного зла. І хоча читач зустрічається спочатку опосередковано з цим героєм, все ж таки можна зрозуміти, що в образі Капрікорна злилися всі негативні персонажі дитячої літератури. Можна пригадати Негоро з роману Жуля Верна «П’?ятнадцятирічний капітан», Фейгіна з твору Ч. Діккенса «Пригоди Олівера Твіста», знаменитого Волдеморта з «Поттеріани» Джоан Роулінг.)
- Як зустріло героїв селище Капрікорна? Як художній простір цього місця допомагає зрозуміти сутність образів Капрікорна, Басти та решти злодіїв? («Элинор заглушила мотор, и сразу же вокруг установилась такая гробовая тишина, что Мегги едва осмеливалась дышать. Она смотрела вниз на дома. Ей всегда казалось, что освещённые окна в ночи манят к себе, но эти были ещё более устрашающими, чем окрестная тьма». Душі антигероїв — суцільна темрява, вони заражають повітря навколо ненавистю та злобою.)
- Яким побачила Меггі Капрікорна? Як в описі героя розкривається його внутрішній світ? Про що говорять його очі?
- Розкажіть про перше в житті Меггі зіткнення зі зрадою? Чому першим, хто підло її зрадив, став загадковий і таємничий Вогнерук? (Вогнерук - представник книжкового світу. Саме книжка розповідає маленькому читачу не тільки про цікаві пригоди, а й про підлість та зраду.)
- Яку роль відіграє розповідь Мо в загальній канві твору? (Реальний та книжковий світи для героїв зливаються в один. Читач розуміє, що світ Книги впливає на реальний, змінює долі своїх читачів.)
- Попереду на героїв чекають небезпечні пригоди, а ми спробуємо підбити підсумки того, про що дізналися сьогодні. У чому полягає незвичайність світу, в якому ми опинилися?
- Чому у творі ми не побачили жодної сцени з комп’?ютерами та інтернетом?
- Поміркуйте, чому авторка «оживила» світ Книги?
- Як світ Книги впливає на реальний світ у творі?
- Поміркуйте, чому Корнелія Функе велике значення приділяє епіграфам до кожного розділу? З яких творів ці епіграфи увійшли в «Чорнильне серце»?

                       
 2.
7 Клас Укр. літ.
Р.м. Нові пригоди Івана Сили.
Власне закінчення повісті «Неймовірні пригоди Івана Сили – найсильнішої людини світу» О. Гавриша.
Минуло п'ять років. Кожен персонаж знайшов власну стежку в житті. Та куди б не занесла доля наших улюблених героїв, пам'ять про шалені пригоди в цирку завжди манила друзів, за сотні кілометрів об'єднувала їхні серця.
Одного разу вирішив Іван Сила на деякий час полишити свій дім, щоб разом з Мілкою податися до чудової столиці. Навіть не вірилося, що кілька років тому місто здавалося зовсім чужим та вражало величчю споруд. Нарешті потяг спинився на тому ж вокзалі. Сьогодні, як і колись, усі перехожі метушилися, кудись поспішали. Але  тепер Іванові це не здалося дивним. Проте його увагу привернула метушня на площі. Річ у тім, що якийсь поліцейський упіймав чергового розбишаку. Він голосно намагався переконати малолітнього хлопчину, що крадіжка – це неприпустимо. Служник порядку продовжував:
- Послухай мене, синку, колись я також вважав, що поцупивши чужу річ можна легко підзаробити. Не чув за своїми ганебними вчинками жодної провини. Поверни власникові кишеньковий годинник. Попроси вибачення і можеш іти своєю дорогою.
Голос, що звучав, здався Іванові дуже знайомим. Ще мить і погляд поліцейського упав на нашого силача. Іван Сила люб’язно усміхнувся. Запала тиша. Помалу люд почав розходитися, а поліцейський обняв силача. Мабуть, ви уже самі здогадалися, що це був Міха Голий.
Почалась довга душевна розмова. Друг розповів, що давно зав'язав з крадіжками. Звільнився з посади охоронця в цирку й став працювати поліцейським. Похвалився, що на новій роботі пристойна платня. У важкий час, коли намагався знайти самого себе, зустрів своє щастя. Незабаром вони одружаться. Здивований Іван намагався щось сказати. Та радісний товариш не замовкав і запросив на весілля.
Іван теж попросив друга після торжества завітати до нього в гості. Тільки тепер, Мілка, котра увесь час не втручалась у розмову, смиренно покивала головою. Поліцейський зауважив, що давно хотів після торжества відвідати дорогого приятеля, тому запропонував Піні, Пандорському, Фандіго й Ренаті приєднатися до подорожі. Іван був у захваті. А Мілка жартома пообіцяла, що приготує багато галушок, які на той час уже навчилась готувати. Усі засміялися і втрьох попрямували столичним парком, геть усіяним пахучим цвітом.

Виконайте завдання:
А як би ви закінчили цю розпоідь?

 3.
7 клас.Укр мова
Види сполучників за сспособом використання

За значенням сполучники поділяються на дві групи:
1. Сурядності:
1) єднальні: і (й), та (у значенні і), і…і, ні…ні, ані…ані, також, як…так, не лише(не тільки)…а й;
2) протиставні: а, але, та (у значенні але), зате, проте, однак, так;
3) розділові: або, чи, хоч, або…або, чи…чи, то…то, не то…не то, хоч…хоч.
2. Підрядності:
1) обставинні:
– часові: коли, поки, доки, поки не, щойно, відтоді як, перш ніж, як тільки, скоро, в міру того, після того як, з того часу як, тільки, як, ледве.
– причинові: бо, тому що, тим що, через те що, оскільки, завдяки тому що, у зв’язку
з тим що;
– умовні: якщо, якби, як, аби, коли, коли б, як тільки, якщо...то
– мети: щоб, щоби, для того щоб, аби, з тим щоб;
– допустові: хоч, хоча, дарма що, хай, нехай, незважаючи на те що;
– наслідкові: так що, так що аж, так що й;
– порівняльні: як, що, мов, наче, неначе, начебто, неначебто, мовби, немов, немовби;
– міри та ступеня: аж, що аж, що й, щоб, що, як, чим, тим, мов, наче, неначе, ніби, ніж:
2) з’ясувальні: що, щоб, як, ніби.
3) означальні: що, щоб, неначе, ніби, як
Сполучники необхідні в мові для зв’язку однорідних членів речення або частин складного речення. Так само, як і прийменники, сполучники не мають лексичного значення і в реченні не виконують жодної – синтаксичної ролі: Федько все робить вчасно і бездоганно.
Серед сполучників є багато синонімічних, які в реченні можуть заміняти один одного (у межах кожної групи). Деякі сполучники підрядності (напр., що, як, щоб) можуть виражати різні відношення між частинами складного речення.
Окремі сполучники можуть уживатися і при сурядному, і при підрядному зв’язку:
Хоч мороз і припікає, але дітворі весело. – підрядний зв’язок;
А добра всякого – хоч скотини, хоч поля – чимало (Г. Квітка-Основ’яненко). – сурядний зв’язок.
Пам’ятка!
Як підрядні сполучники у складнопідрядних реченнях часто виступають сполучні слова. Кількість яких поповнюється внаслідок переходу займенників і прийменників:
1) займенники: який, чий, котрий, скільки;
2) займенники в сполученні з прийменниками: від чого, від того, за що, за те, через те, через це, через що;
3) займенники, ускладнені частками: хто не, хто б не, що не, щоб не, який не, який би не, скільки не, скільки б не;
4) прислівники: де, куди, звідки, відкіль, звідкіль, відкіля, як;
5) прислівники, ускладнені частками: де не, де б не, куди не, куди б не, звідки не, звідки б не, як не, як би не.
Сполучні слова, на відміну від сполучників, відповідають на питання, виступають у ролі основних та другорядних членів речення і разом з тим виконують функцію сполучників.

Виконайте завдання:
Сладіть невелику розповідь, вживаючи сполучники різних груп.Тему обеіть самостійно.

 4.

11 клас Зар.літ
М.Павич. " Дамаскін ".

Новела М.Павича «Дамаскин»..
На минулому уроці ми говорили про літературу постмодернізму та познайомилися з особистістю та особливостями творчої манери «першого письменника третього тисячоліття», «ватажком європейського постмодернізму», «Шахерезадою ХХІ століття» – сербом Милорадом Павичем. Чим саме, на вашу думку, так приваблюють сучасних читачів його книги? (Відповіді учнів.)
Пригадаємо основні ознаки літератури постмодернізму: що таке інтертекстуальність, еклектизм, метамова, нелінійність організації художнього тексту? (Відповіді учнів.)
На минулому уроці ми також розглядали особливості візантійської та поствізантійської культури.
Що таке храм? Які бувають храми? Хто їх споруджує? У яких храмах ви бували? ( Відповіді учнів.)
Хто знає, що таке самшит? Які фігури можна вирізати, надавши необхідну форму самшиту? (Демонстрація на інтерактивній дошці фотографій з декоративно підрізаними кущами самшиту.)
Постмодернізм як нове мистецтво рубежу ХХ і ХХІ століття, звичайно, по-новому осмислило світ та місце в ньому людини.
Зараз ми вирушимо з вами у незвичайну подорож, під час якої кожен із вас спробує втілити свої найсміливіші ідеї.
Уявіть ваш улюблений куточок природи або якесь інше місце, де ви відчуваєте себе спокійними, де ви щасливі, місце вашого спокою. Уявіть предмети або об’єкти, які вам хочеться бачити в цьому місці спокою. Уявіть кольори, які оточують вас… рухи та звуки вашого місця спокою… Уявіть себе… Як ви виглядаєте, коли відпочили, коли звільнились від непотрібних думок? Як ви себе відчуваєте, коли ви вільні?.. Будьте щирі із собою. Пошліть любов своєму місцю спокою.

- А зараз зосередьте ваш внутрішній погляд на тій частині простору, звідки прийде до вас один красивий образ – свічка. Ось вона наближається до вас звідкись із центру всесвіту. Якого кольору ваша свічка? Наскільки яскраво освітлює простір навколо себе? Який тонкий запах виділяє? Попросіть свічку стати для вас символом душі, що полум'яніє до неба. Погрійте свої долоні від полум’я вашої свічки. Як радісно і тепло іскорки її полум’я тягнуться до ваших рук, абсолютно їх не обпалюючи! Це чарівна свічка, вона ніколи не згорає. Подивіться, як спалахнули сріблястим світлом на вашій свічці слова: «душа, що полум'яніє до неба». Попросіть свічку дати вам частину її тепла, її сили горіти не втомлюючись, спрямовуючись вгору, її вміння освітлювати світ, коли навкруги темно. Відчуваєте, як ви змінюєтесь, як сповнюєтесь внутрішньою силою та життєвою енергією? Подякуйте цьому образу, пошліть йому свою любов.
- А зараз приготуйтесь до зустрічі з іще одним чудовим образом. Тепер це – циркуль. Розгляньте його уважно. Якого він розміру, якого кольору? Окресліть ним деяке таємниче коло: маленьке або велике, як цього хочеться вашій душі. Пошліть свою любов новому образу. Спробуйте намітити вашим циркулем шлях та відміряти відстань між тою частиною простору, де ви зараз знаходитесь, і тим місцем, де ви давно хотіли побувати, але все не могли до нього добратися. Нехай шлях, накреслений циркулем, стане для вас символом вибору вашого життєвого шляху. Спрямуйте туди, куди циркуль вкаже вам шлях. Подякуйте цьому образу за те, що він погодився бути для вас символом вибору вашого життєвого шляху.

- Куди привів вас цей шлях? Розгляньте це місце. Чи добре вам тут? Тепло, затишно? Які запахи вас оточують, які звуки? Це важлива для вас частина всесвіту. Тут ви розкриєте одну чарівну якість своєї душі – вміння будувати прекрасні споруди. Чи хочеться вам стати архітектором? Спробуйте розкрити в собі цю якість. У вас в руках унікальні інструменти, за допомогою яких ви зараз будете створювати, зводити та споруджувати храми. Їх буде три.

- Чуєте дзвін? Відчуваєте, як він кличе вас скоріше спробувати свій талант архітектора, обіцяє відкрити вам таємницю вашої майстерності?.. Для першого храму, який ви починаєте будувати, вам знадобиться каміння. Відчуйте прилив бадьорості і сил. Вам неважко споруджувати цей кам’яний храм. Розфарбуйте його подумки в жовтий колір. Подивіться, який він міцний, світлий, просторий. Походіть по ньому. Як він звучить? Пошліть цьому жовтому кам’яному храму свою любов. Будьте щирі самі с собою. Як він відкликається на ваше почуття?

- Тепер подивіться на свої руки – в них з’явилося насіння самшиту. Подивіться, яке тонке світло випромінює воно. Пошліть йому подяку, адже це насіння вам знадобиться для зведення другого храму. Посійте насіння самшиту, полийте його чистою водою. Подивіться, ваш самшит швидко підіймається з землі пишними зеленими кущами. Надайте форми храму вашому самшиту. Ви – архітектор, у вас є вся необхідна майстерність для зведення цього живого зеленого храму. Відчуваєте живу енергію, яку випромінює ваш зелений храм? Як ви сповнюєтесь від цієї чудової енергії бадьорістю, свіжістю, силою?... Який запах підіймається від вашого самшитового храму? Походіть усередині нього. Пошліть цьому образу свою любов. Відчуйте, як він взаємодіє з вами.

- Але вас уже кличе закличний дзвін третього храму. Ви готові відізватися на цей дзвін? Відчуваєте, як переповнює ваше серце бажання спорудити абсолютно чудовий, незвичайний, казковий храм? На цей раз він буде бузкового кольору. Ви – архітектор, і можете самостійно обрати матеріал для цього третього храму. Чи подобається вам процес будівництва, зведення прекрасних будівель? Ваш третій храм сяє зсередини. Оберіть будь-яке місце у всесвіті і розташуйте цей храм там, де цього хоче ваша душа. Які звуки, запахи розповсюджуються від нього у навколишній простір? Ви можете відвідати цей храм, оглянути його прекрасне убрання. Пошліть цьому образу свою любов. Тепер вам знадобиться іще один образ – драбина. Звідки до вас прийшла драбина? Як вона виглядає? З якого матеріалу вона зроблена? Скільки на ній сходинок? Попросіть драбину стати для вам символом духовного сходження та перетворення. Дивіться, як красиво спалахують на вашій драбині золоті слова: «духовне сходження та перетворення». Одного християнського монаха Іоанна, який жив на Синаї в VI ст. н.е., прозвали Лествичник – за назвою книги, яку він по закінченню обітниці мовчання написав: «Лествиця, що веде на небеса». Скільки, на вашу думку, може бути сходинок до духовної досконалості людини? Іоанн Лествичник у своїй книзі виділив 30 таких сходинок. Запишіть на сходинках своєї драбини ті слова, які й для вас є важливими:
Мандрівництво.
Слухняність.
Покаяння.
Цнотливість.
Безкорисливість.
Міркування.
Молитва.
Віра.
Надія.
Любов.
- Оберіть те, що і для вас співзвучно, і підпишіть сходинки своєї драбини (іще раз повторити слова). Відчуйте, як відкривається ваш духовний зір. Будьте щирі самі з собою. Подякуйте цьому образу за те, що він погодився стати для вас символом духовного сходження і перетворення. Пошліть йому свою любов.
- А тепер підіймайтеся по вашій драбині. Яке почуття ви відчуваєте, коли сходите на все новий і новий щабель? Чи хочеться вам скоріше побачити, що знаходиться угорі? Тут на вас чекає сюрприз. Три храми, які ви звели: жовтий (кам’яний), зелений (самшитовий) та бузковий (сяючий) чарівним чином поєдналися у один чудовий храм: нижня його частина, або фундамент, – жовтого кольору; середня частина – стіни вашого храму – зеленого кольору; і верхня частина, або бані, – бузкова. Попросіть цей храм стати для вас символом цілісної людини, її троїстості як єдності тіла, душі та духу. Бачите, який таємничий світ переливається всередині нього? Чуєте, яка неземна музика звучить там? Відчуйте, як ви стаєте частиною цього світу. Подивіться, яка гармонія розлита всюди! Бачите, як вогнисто спалахнули на поверхні храму слова: «символ єдності та цілісності людини»?.. Підпишіть кожну частину вашого цілісного храму: на жовтій частині – слово «тіло», на зеленій – «душа», на бузковій – «дух». Розмістіть цей храм перед вашим всепроникаючим поглядом так, щоб бачити весь одразу. Збільште або уменшіть його – як вам цього хочеться. Подякуйте цьому дивовижному храму за те, що він погодився стати для вас символом єдності та цілісності людини. Пошліть йому свою любов. У вас також є сюрприз: ваша чарівна свічка, яка до вас прийшла на початку вашої мандрівки. Цей храм – найбільш вдале місце, де ця свічка може полум'яніти, ніколи не згораючи. Відчуйте, де краще за все розмістити вашу свічку в цьому храмі цілісності. Подивіться, як яскраво вона засяяла, опинившись на цьому місці!..
- Що вам сподобалось одразу?
- Яку інформацію було важко пригадувати?
- Що хочете змінити в своєму образоні?
- Новела «Дамаскин», яку ми будемо вивчати, входить до збірки оповідань М.Павича «Скляний равлик» (1998). Вона насичена таємницями і метафоричними образами-символами. Цьому твору письменник дав підзаголовок «Новела для комп’ютера та циркуля» і запросив читача стати учасником творчого процесу. Намітивши вузлові моменти – окремі розділи, М.Павич, подібно до гри на комп’ютері, пропонує декілька варіантів послідовності прочитання його твору. Фінал твору, таким чином, залежить від вибору читача. Новела «Дамаскин» є яскравим прикладом гіпертексту, постмодерністської нелінійної літератури, тобто літератури непослідовної, нелогічної, неоднозначної, фрагментарної, відкритої, що відрізняється від лінійних класичних текстів, які, на думку письменників ХХІ століття, уже віджили своє.

Виконайте завдання:
Чому збірка називається "Новела для комп’ютера та циркуля"? Висловіть свою думку.



5.
9 клас Рос.мова
АБЗАЦ
Абзац — это стилистико-композиционная единица текста. При помощи абзацного отступа (или красной строки) выделяются наиболее важные в композиции целого текста предложения, содержащие: описание нового этапа в развитии действия, характеристику нового героя, авторское отступление — в художественном произведении; описание нового предмета мысли, следующего этапа в ее развитии, отдельные логические посылки и выводы — в научном труде.
Абзац может состоять из одного предложения, но может включать в себя и значительное количество самостоятельных предложений. В последнем случае все предложения, идущие за первым, связываются с ним по смыслу в каком-либо отношении: или то, о чем говорится в последующих предложениях, происходит во время, обозначенное в первом предложении; или в последующих предложениях рассказывается о том человеке, который назван в первом.
Абзацы, состоящие из нескольких предложений, часто совпадают по своим границам со сложными синтаксическими целыми; однако из этого нельзя сделать вывод о тождестве этих единиц: ведь абзац может состоять из одного предложения или делиться на два-три сложных синтаксических целых. Вот примеры абзацев, состоящих из одного предложения:
Когда потухла спичка, старик, дрожа от волнения, заглянул в маленькое окно. (А. Чехов)
Знакомый кондуктор вошел в вагон и стал зажигать свечи. (А. Чехов)
Стало всходить солнце... (А. Чехов)
Каждое из этих предложений особенно важно для композиции целого текста и поэтому выделено в отдельный абзац.
Композиционно-стилистическая роль первых предложений абзаца становится особенно наглядной, если в каком-либо рассказе прочитать подряд только первые предложения абзацев. Например, вот первые предложения начальных абзацев из рассказа А. П. Чехова «Человек в футляре»:
1) На самом краю села Мироносицкого, в сарае старосты Прокопия, расположились на ночлег запоздавшие охотники. (...)
2) Не спали. (...)
3) Рассказывали разные истории. (...) и т. д.
Вот еще несколько первых предложений абзацев из рассказа А. П. Чехова «Ионыч»:
1) Прошло четыре года. (...)
2) Старцев бывал в разных домах и встречал много людей, но ни с кем не сходился близко. (...)
3) От таких развлечений, как театр и концерты, он уклонялся, но зато в винт играл каждый вечер, часа по три, с наслаждением. (...)
4) За все четыре года после отъезда Екатерины Ивановны он был у Туркиных только два раза по приглашению Веры Иосифовны, которая все еще лечилась от мигрени. (...) И т. д.
Таким образом, первые предложения абзацев как бы намечают основную линию повествования.

ЗАДАНИЕ
1. Выучить теоретический материал.
2. Подобрать для одноклассников задания-тексты различных стилей, которые необходимо будет разбить на абзацы; ввести как один из вариантов задания лексико-семантическую работу.
3.   Прочитайте текст; озаглавьте его; разбейте его на абзацы, используя значок ||.
Старый лес зашумел ровно, неумолчно. Только птичья возня, стук дятла разнообразили этот тягучий и грустный шум. Из припудренной утренним инеем хвои высунулась длинная бурая морда, увенчанная тяжелыми ветвистыми рогами. Испуганные глаза осмотрели огромную поляну. Старый лось застыл в сосняке, как изваяние. Внимание его привлек звук, послышавшийся сверху. Зверь вздрогнул, кожа на спине его передернулась, задние ноги еще больше поджались.

6.

8 клас Рос.мова
Диалог
1.диалог
-Алло!
-Привет, Коля!
-Привет, Максим!
-Как дела? Чем занимаешься?
-Делаю уроки. Ты что-то хотел спросить?
-Да, я хотел узнать что нам задали по литературе?
- Ничего сложного не задали, только сделать анализ произведения Л. Толстого «Война и мир», сделать по этому произведению небольшое изложение на 48 тетрадных листов, а также написать сочинение «Если бы я был Андреем Болконским».
-Шутишь?
-Да. Нужно лишь выучить стихотворение Есенина «Черемуха».
-Спасибо. Пока!
-Пока!

Диалог
-Алло!
-Здравствуйте!
-Здравствуйте! Подскажите, пожалуйста, у вас есть в наличие настольная игра «Эрудит»?
-Да, эта настольная игра у нас есть.
- Какая стоимость игры?
- 100 рублей.
- А до которого часа вы работаете?
- До 18.00. Вы будете покупать? Она осталась, последняя. Может Вам её отложить?
-Да, пожалуйста. Я сегодня подъеду.
- До свидания!
-До свидания

ПОПРОБУЙТЕ САМОСТОЯТЕЛЬНО

7.
9 клас
Р.Д.Бребері. “451 градус за Фаренгейтом”.
Люблю книги, які зацікавлюють з перших сторінок. На щастя, у руки потрапила саме така. Як ви можете бачити із заголовку, мова піде про творіння Рея Бредбері — “451 градус за Фаренгейтом”.
Зеркало. Одне просте слово, яким би я описав цю книгу. Так, це антиутопія і у ній все гіперболізовано, але це нічого не змінює. Вона відображає сьогодення і цей факт просто жахає. Письменник, мабуть, навіть не здогадувався, наскільки точним виявиться опис нашої з вами дійсності. Світ, у якому люди більше не бажають думати, міркувати, не хочуть нервуватись через будь-що, а лише прагнуть яскравих вражень та емоцій, які замінять усе. На мою думку, чудова алюзія на сучасну епоху Інтернету, коли екрани моніторів здаються набагато привабливішими, аніж живе спілкування. Звісно, книга насичена філософськими роздумами про культуру та суспільство, минуле та майбутнє людства в цілому. Проте насправді автор намагається донести кілька абсолютно простих порад, які можуть допомогти уникнути багатьох проблем:
1. Книги потрібно читати
Рей Бредбері акцентує увагу саме на книгах. Він вважає їх збірниками людських помилок, які необхідно передавати наступним поколінням. І це так, чорт забирай. Сьогодні справді є потреба у захисті літературної спадщини, ми перестаємо читати і, як наслідок, розвиватись. Необхідно замислитись, щоб не потрапити у ситуацію, коли читання книг стане протизаконним.
2. Завжди потрібно аналізувати своє життя.
За плином повсякденності, ми часто не маємо часу, щоб зупинитись і подумати, чи справді рухаємось у потрібному напрямку. Не приділяємо досить уваги дійсно вартісним речам, а розмінюємось на дрібниці. Врешті-решт, стаємо заручниками системи, яка вказує нам що і як робити.
“451 градус за Фаренгейтом” — це крик душі, такий собі мозковий струс, тільки не травматичний. Це книга-повчання, яка точно пробудить бажання врятувати світ від культурного занепаду і повної загибелі:
Когда-нибудь мы вспомним так много, что соорудим самый большой в истории экскаватор, выроем самую глубокую, какая когда-либо была, могилу и навеки похороним в ней войну
Що ж, сподіваюсь, що так і буде. На сьогодні це все. Та ВСЕ тільки починається.


Дайте відповідь на питання : " Чи треба читати книжки? Чому?"

Комментариев нет:

Отправить комментарий